Международното клинично проучване DIAN (Dominantly Inherited Alzheimer Network Trials Unit), оценяващо дали две лекарства могат да забавят загубата на паметта и когнитивния спад при хората в ранните етапи на рядката наследствена форма на болестта на Алцхаймер, не са довели до очакваните положителни резултати – това показва първоначният анализ на данните. Измерването е било чрез множество психологични тестове и образна диагностика.
7 годишното проучване, проведено в 24 болници в Австралия, Канада, Франция, Испания, Англия и САЩ, оценява ефектите на две лекарства – Solanezumab, произведено от Eli Lilly and Co., и Gantenerumab, произведено от Roche и неговия филиал в САЩ, Genentech – при хора с рядка, наследствена форма и в ранен стадий на болестта на Алцхаймер. Това проучване е било насочено към индивиди, за които се знае, че имат мутация, причиняваща заболяването, или които са изложени на риск от такава мутация (детето или брат/сестра на пробанда с известна мутация) и не знаят за генетичния си статус.
Положителната новина е, че при подобно проучване от друга фармацевтична компания Biogen, която също е имала лоши резултати, при повторен анализ е установила, че при 23% от пациентите, получавали високи дози от ново лекарство, все пак има някакво подобрение на когницията. Това дава основание на учените от Вашингтонския университет по медицина в Сейнт Луис, ръководещи проучването DIAN, да подадат отново документи за нови клинични изледвания през 2020.
Официалното прес-съобщение на компанията Roche можете да прочетете тук.