Отнасяйте се добре с болния
Повечето хора с деменция имат крехка самооценка, затова е особено важно заобикалящите ги да продължават да се отнасят към тях с уважение, колкото и да е напреднала болестта. Най-важно е да продължаваме да ги обичаме и ценим, макар и личността им да се променя заради болестта!
Постарайте се да:
- Бъдете мили с болния
- Да не държите назидателен тон
- Да не го обсъждате, все едно не присъства на разговора. Вместо това се опитавайте да го включвате в разговора
- Не критикувате – това кара болния да се чувства подценяван
- Потърсите смисъла в думите му, колкото и безсмислено да звучат. Обикновено болният се опитва да изрази как се чувства
- Да си представите как бихте искали да се говори с вас или за вас, ако бяхте в положението на болния срещу вас.
Зачитайте личното пространство
- Оставяйте пространство за личен живот на пациентите с болестта на Алцхаймер;
- Постарайте се да спазвате основните правила, които са съществували преди болестта – например ако сте чукали винаги преди да влезете в спалнята на човека, правете го и след появата на болестта;
- Ако човекът се нуждае от помощ за лични дейности като къпане и ходене до тоалетна, опитайте се това да се извършва възможно най-интимно – на затворена врата и т.н.
Подпомагайте болния да се чувства добре със себе си
При грижата за някой с деменция е важно да се вземат предвид неговите способности, интереси и предпочитания. Те могат да се променят с напредването на деменцията.
Деменцията влияе на мисленето, логика и паметта, но чувствата остават непроменени. Човек с деменция е вероятно понякога да бъде тъжен или разстроен. В по-ранните етапи на болестта лицето може да поиска да говори за своите грижи и проблеми. Когато това се случи:
- Опитайте се да разберете как се чувства;
- Опитайте се да го подкрепите, а не да го игнорирате или отхвърлите;
- Не избягвайте обсъждането на проблемите, колкото и болезнени да са или колкото и незначителни да изглеждат;
- Изслушвайте и показвайте, че сте на тяхно разположение.
Предлагайте на болния прости избори
Когато е възможно, информирайте и обяснявайте на болния. При всяка удобна възможност му давайте право да прави собствен избор. Опитайте се да обяснявате това, което правите и защо го правите. За хората с деменция взимането на решение може да им изглежда много объркващо. Затова е добре да го правят за по-прости неща. Формулирайте въпросите, така че те да трябва да отговарят само с „да“ или „не“ на тях.
Отнасяйте се с уважение
- Избягвайте ситуации, в които болният може да се почувства унизен, че не успява да се справя;
- Правете нещата заедно с него, а не сами за болния;
- Нашето самоуважение често е свързано с начина, по който изглеждаме. Окуражавайте човека да се гордее с външния си вид.
Грижещите се за болния
Уверете се, че всички участващи в грижите за лицето имат достатъчно информация и са наясно с настоящата ситуация. Това ще им помогне да виждат човека, за който се грижат цялостно. Това може също да им помогне да се чувстват по-уверени за намиране на теми за разговор и да предлагат приятни занимания на болния.
Близките на болните от Алцхаймер могат да подчертават следните важни аспекти:
- Не е срамно да имаш деменция. Човек няма вина за това.
- Ако болният се държи по начин, често намиран за дразнещ и подтискащ, това не е умишлено – дължи се на болестта.
- Лицето с деменция може да си спомня далечното минало много по-ясно от скорошни събития. Те биха били щастливи да говорят за техните спомени, а и да има кой да ги изслушва.
Въпреки сходните симптоми, деменцията се отразява на различните хора по различен начин. Всеки човек с деменция има уникална индивидуалност, свои индивидуални преживявания, свои чувства и нужди.