Болестта на Алцхаймер е прогресивно мозъчно нарушение, което причинява проблеми с паметта, мисленето и поведението.
Симптомите обикновено се развиват бавно и се влошават с времето. Заболяването се дължи на загиването на голям брой нервни клетки, вследствие на което се прекъсва предаването на сигналите в мозъка. Измирането на невроните в мозъка води до постепенното и необратимо влошаване на състоянието на болния – загуба на памет, трудности при общуване и затруднен говор, промени в настроението, поява на агресия, невъзможност за изпълнение дори на елементарни действия. Засега не е открито лечение и болестта на Алцхаймер има фатален край. Все пак има методи и медикаменти за забавяне на развитието на болестта, особено при диагностицирането й в ранен стадий.
Алцхаймер не е естествен процес при стареенето,
въпреки че рискът да се заболее от деменция и в частност от болестта на Алцхаймер нараства пропорционално с напредването на възрастта и по-голямата част от пациентите са на възраст над 65 години. Около 5% от случаите са на хора между 40 и 50-годишна възраст.
“Епидемията на XXI век”
Поради все по-високата продължителност на живота и следователно все по-големия процент възрастни хора, броят на болните се очаква да се утрои до 2050 г. в световен мащаб. Тъй като последствията от болестта на Алцхаймер обикновено засягат пряко и са разрушителни не само за пациента, но и за близките му, които са ангажирани с грижи за него, пострадалите от заболяването всъщност са много повече. Тази статистика даде повод водещи специалисти в областта да определят болестта на Алцхаймер като “епидемията на XXI век”.
Около 60 000 случаи на болестта у нас
са диагностицирани у нас според проведено проучване. Това са близо 60% от всички случаи на деменция в страната. Все още липсва точна статистика за България, тъй като
ранната диагностика едва сега навлиза като практика. Също така, поради липса на информираност по темата, много хора все още смятат проявата на Алцхаймер или друга форма на деменция за естествена проява на напредналата възраст и не тръсят лекарска помощ.
Вижте още: 10-е ранни симптома на болестта;
Митове
Алцхаймер се влошава с времето
Тъй като е прогресивно заболяване, при което проявите на
деменция се влошават с годините. В началото загубата на паметта е много лека, но постепенно се стига до пълна невъзможност за справяне дори с рутинни задължения. Поради това е и сред водещите причини за изпадане в зависимо положение и нужда от 24-часови грижи. Пациентите с Алцхаймер живеят средно около 8 години след като симптомите на заболяването им са станали видими за другите. Но продължителност на живота варира от 4 до 20 години според възрастта, здравословното състояние, ранната диагностика.
Вижте още: Симптоми;
Фази на заболяването
Лечение и превенция
Тъй като Алцхаймер е най-често срещаната форма на деменция, между 60% и 80% от всички случаи, науката непрестанно влага усилия и средства за откриване на лек и категорична превенция срещу заболяването.
Вижте още: Лечение;
Превенция