Студенти от СУ, НБУ и МУ Плевен прилагат немедикаментозни терапии при хора, засегнати от деменция

В началото на 2024-та година ГС „Алцхаймер България“ започна работа по своя проект „Немедикаментозни терапии за поддържане когнитивните способности на хората, засегнати от деменцията“. Той е на стойност близо 15000лв. и е финансиран от Фондация „Обществен борд на TELUS International в България”. В рамките на проекта над 20 студенти, обучаващи се в сферите на психологията, социалната дейност и здравеопазването, преминават допълнително обучение с фокус върху приложението на немедикаментозни терапии при хора с деменция.

  

През месеците април и май ГС „Алцхаймер България“ организира две обучения в София и в близост до Плевен, на които участващите студенти имаха възможност да се запознаят подробно с диагнозите деменция и болест на Алцхаймер, особеностите на работата с хора, засегнати от тях, както и конкретни методики за поддържане на техните когнитивни способности. Немедикаментозните терапии, представени в обучението, са разработени и тествани на практика с участието на сдружението в рамките на множество международни проекти.

След преминаване на обучението, студентите преминаха към следващия етап от проекта – приложението на наученото на практика. Всеки от студентите има на разположение 10 посещения в резидентни услуги за възрастни хора (съответно в София и в близост до Плевен), където да работи с разгледаните немедикаментозни терапии под супервизията на специалистите в съответната услуга.

  

Основна цел на проекта е да даде възможност на бъдещи професионалисти да се запознаят отблизо с диагнозата деменция и с работата с хора, засегнати от нея. Възможността да приложат наученото в реални условия не само помага на студентите да затвърдят своите знания и да добият опит, но и ще осигури адаптирани занимания на около 80 човека с деменция с цел поддържане на техните когнитивни способности и емоционалното им благосъстояние.