След почти година, изпълнена с много нови знания и преживявания, проектът на тема „Немедикаментозни терапии за поддържане когнитивните способности на хората, засегнати от деменцията“ на ГС „Алцхаймер България“ наближава своя край. Проектът е финансиран от Фондация „Обществен борд на TELUS International в България” и цели да повиши осведомеността за работата с възрастни хора, засегнати от деменция, сред студенти, обучаващи се в различни помагащи професии. Те получиха специално разработено обучение, след което имаха възможност да приложат наученото в резидентна услуга за възрастни хора.
Проектът стартира през януари 2024 година с разработката на иновативен обучителен план за студенти. Той включва както основна информация за диагнозата деменция и комуникацията с хора, засегнати от нея, така и множество методологии за работа с тях. Всички немедикаментозни терапии, засегнати в обучението, са разработени и тествани на практика с участието на сдружението в рамките на множество международни проекти. Сред техниките, представени на студентите, бяха например терапия с кучета, музикотерапия и методологии, включващи други сетива като допир и обоняние. Целта на всички тези терапии е да поддържат нивото на когнитивните способности на възрастните хора, както и да осигурят социален контакт и да подкрепят психичното им здраве.
Следващият етап беше подборът на студенти, които да се включат в проекта. След множество интервюта бяха избрани общо близо 30 студенти от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет и Медицински университет – Плевен, които показаха искрен интерес и желание да се запознаят с работата с възрастни хора. След като успешно преминаха обучението, студентите имаха възможност да го приложат на практика. За тази цел имаха на разположение 10 посещения в резидентни услуги за възрастни хора в София и района на Плевен, където под супервизията на специалисти работиха с опознатите видове терапии и методологии.
На следващ етап всички студенти ще получат сертификат за участието си в проекта и обучението.
Цел на проекта беше да даде възможност на бъдещи професионалисти да се докоснат до работата в тази сфера, както и като цяло до диагнозата деменция. Обратната връзка от студентите, техните преподаватели, както и от супервизорите им в резидентните услуги е ясна: Чрез проекти като този младите професионалисти получават рядък шанс да опознаят област на работа, която не е толкова видима в обществото и в тяхното образование. По този начин се надяваме да повишим осведомеността за значимостта на работата с възрастни хора, както и да създадем едно по-осъзнато за тази тема следващо поколение професионалисти.
Искрено благодарим на Фондация „Обществен борд на TELUS International в България”, която направи този проект възможен!