Във връзка с националната конференция „„20 години ГС „Алцхаймер България“. А сега накъде? Осигуряване на грижи за застаряващото българско население.“, която се проведе на 6.10.2023, ГС „Алцхаймер България“ предприе още една важна стъпка в застъпничеството си за правата на хората с деменция и болест на Алцхаймер.
Сдружението отбелязва своя юбилей, както и Световния ден на психичното здраве на 10-ти октомври, с изпращане на отворено писмо до Народното събрание и Министерския съвет на Република България. Писмото е призив към законодателната и изпълнителната власт за разработване на всеобхватна национална стратегия и план за ранна диагноза, проследяване и грижа на хората с деменция и подкрепа на техните семейства. Тя трябва да съдържа конкретни мерки с ясен времеви хоризонт, както и измерими индикатори за постигането им.
Целите на Националната стратегия и план за деменция включват множество аспекти като:
- Осигуряване на подкрепа за националните организации за Алцхаймер и деменция;
- Осигуряване на икономическа, социална, психо-социална и здравна подкрепа за хората с деменция, както и за техните близки и лицата, които се грижат за тях;
- Повишаване на качеството и достъпността на здравните услуги за хората с деменция;
- Инициативи в подкрепа преодоляване на стигмата към хората с деменция;
- И още много други.
Можете да откриете отвореното писмо в цялостния му вид в края на статията.
Вече 20 години ГС „Алцхаймер България“ се застъпва за правата на хората с Алцхаймер и други форми на деменция и на техните близки. Една от нашите основни цели е да информираме обществото относно значимостта на проблемите, свързани с деменцията, и важността на вземане на мерки за превенция и ранна диагностика и качествено след диагностично проследяване. Всеки човек с деменция има право да получи навременна и правилна диагноза, право на качествено следдиагностично проследяване и на достъп до качествена грижа, лечение и терапевтични интервенции. Чрез отвореното писмо поставяме фокус върху нуждите на хората с деменция и призоваваме за тяхното удовлетворение.
Прочетете цялото отворено писмо тук: