Между 8 и 10 май в РЕМО „Етър“ се проведе пилотно тестване на адаптирани музейни програми за хора с деменция и техните близки. Инициативата е част от проекта „Наследство с грижа – културна памет за хората с деменция“, реализиран от Гражданско сдружение „Алцхаймер-България“ в партньорство с музея.
По време на заниманията участниците работиха с глина, изработиха цветя от царевична шума и се разходиха по занаятчийската чаршия. Програмата беше съобразена с нуждите на хората с деменция и поставяше акцент върху спокойното общуване, сетивните преживявания и споделените спомени.

В основата на инициативата беше идеята, че музеят може да бъде не само място за знание, но и пространство за подкрепа, човешка връзка и усещане за принадлежност. Заниманията се провеждаха с бавен ритъм, ясни инструкции и индивидуален подход към всеки участник.
„Музеят се превърна в място за среща, спокойствие и човешка връзка. Видяхме колко важни са малките жестове, вниманието и усещането, че човек е приет“, споделиха близки на участниците.

Проектът има за цел да насърчи създаването на по-достъпна и приобщаваща музейна среда за хората с деменция и техните семейства, както и въвеждането на добри практики в културните институции.
Инициативата се реализира с подкрепата на The Headley Southeast Europe Cultural Heritage Fund и Balkan Museum Network.



