В месеца за подкрепа на хората с деменция и техните близки, гражданско сдружение “Алцхаймер – България” взе участие в радиопредавания, за да осведоми обществеността относно предизвикателствата пред хората, засегнати от деменция, и необходимостта от активна подкрепа за тях от страна както на обществото, така и на институциите.
Изпълнителният секретар на гражданско сдружение “Алцхаймер – България“, Ирина Илиева, взе участие в предаването „Нашият ден“ по БНР. Тя сподели за необходимостта да се прилагат добрите европейски практики и в България, за да се подобри качеството на живот на хората, засегнати от деменция. Такива са например дневните центрове, кампаниите за повишаване на осведомеността, обучаването и привличането на квалифицирани кадри. Необходимо е също да се подготви национален план за деменцията, който да бъде съгласуван с нуждите на хората с деменция и на техните семейства.
Представителят на сдружението в групата на “Алцхаймер Европа” за хора, грижещи се за близките си с деменция, Зорница Карагьозова, даде интервю по БНР в предаването „Нощен хоризонт“. Темите бяха свръзани със симптомите на деменция, стъпките при грижата за човек с деменция, трудностите пред които се изправят самите личности с деменция и техните семейства, и липсите в системата ни по отношение грижата за хората с деменция.
Като първоначална насока при симптоми на деменция, Зорница Карагьозова посочва консултацията с личен лекар и невролог. Основно за хората с деменция е поддържането на духа им и редовното извършване на любими за тях дейности. Добрата диета, физическата активност, творческата дейност и социалните контакти се посочват като добри начини да се задържи и дори подобри състоянието на пациента.
Повече от интервюто на Ирина Илиева по БНР можете да чуете и прочетете тук.